7 PRZEPISóW DLA ZDROWYCH JELIT, CZYLI JAK ZADBAć O SPOKóJ BRZUCHA

Bądźmy dobrzy dla naszych brzuchów. Bez sprawnej pracy jelit nie ma życia, bo przecież przetworzony przez nie pokarm zasila każdą komórkę naszego ciała. Nawet drobne dolegliwości ze strony układu pokarmowego mogą zatruć nam codzienność. Co robić, by nic nie bolało, nie bulgotało, żeby nie odczuwać dyskomfortu? Jest parę sposobów.

1. Relaksuj się

Biegunki, wzdęcia, zaparcia, bóle brzucha – to tylko niektóre konsekwencje stresu. Odpowiada on choćby za nadmierne wydzielanie hormonów: kortyzolu, który sprzyja zaparciom i adrenalinie, odpowiedzialnej m.in. za biegunki. Nerwowo w pracy lub w domu, wieczny pośpiech, kumulacja problemów i gotowe. Kiedy żyjesz w ciągłym napięciu, zazwyczaj odżywiasz się nieprawidłowo, twój układ odpornościowy nie pracuje optymalnie, niejednokrotnie sięgasz po używki. To wszystko nie służy układowi trawiennemu i skutkuje niekontrolowanymi wypróżnieniami, nadmiarem gazów, widocznymi wzdęciami. 

Mniej się denerwuj, będzie lżej. Oczywiście, łatwiej powiedzieć niż zrobić, a jednak jest sporo dobrych sposobów na rozładowanie stresu. Czasem wystarczy miły wieczór w dobrym towarzystwie, obejrzenie komedii, relaksująca kąpiel. Stres to jednak tylko jeden z czynników wpływających na nieprawidłowe funkcjonowanie jelit. Gdy ich praca jest zaburzona, trudno odzyskać równowagę przez samą poprawę nastroju. Przykładowo: na urlopie łatwo o lepszy humor i generalnie samopoczucie, ale brzuchowi można jeszcze dodatkowo zaszkodzić, choćby przez obciążającą dietę i zaburzenie codziennego rytmu dnia. Zazwyczaj, zwłaszcza przy stresie przewlekłym, skutecznym rozwiązaniem okazuje się dopiero działanie kompleksowe, nie tylko skoncentrowane na odzyskaniu równowagi emocjonalnej, ale też na jelitach, choćby odpowiednia dieta.

2. Celebruj posiłki

Jedz mniej i częściej. Daj brzuchowi czas, żeby się uspokoił. Pozwól pracować enzymom trawiennym w optymalnym tempie. Jeśli jesz zbyt szybko, w górnych odcinkach przewodu pokarmowego pokarm nie jest odpowiednio przygotowywany do strawienia. Wówczas zalega w niższych, bardziej fermentuje, a ty masz znowu kłopot.

Nie spiesz się podczas posiłków. Przeżuwaj każdy kęs. Jedzenie w milczeniu pozwoli ci uniknąć połknięcia powietrza- mniej gazów w jelitach. Niby nic takiego, a jednak konsekwencje nieprzyjemne, choćby rozpierający ból brzucha i wzdęcia.

3. Dbaj o dobre bakterie w diecie

Prawidłowa flora bakteryjna ma zasadniczy wpływ na procesy trawienne i w efekcie na nasze samopoczucie. Jeśli obserwujesz u siebie nieprzyjemne objawy ze strony układu pokarmowego, na pewno warto się o nią szczególnie zatroszczyć. Ocenia się, że 20 proc. populacji cierpi na IBS (Zespół Jelita Drażliwego). To choroba, która objawia się szeregiem nieprzyjemnych objawów ze strony układu pokarmowego, w tym bólem brzucha, zaparciami, biegunkami, różnego rodzaju dyskomfortem w jamie brzusznej. Chociaż nie zagraża życiu, znacząco obniża jego jakość, powodując wstyd (choćby z powodu niekontrolowanych gazów, wzdęć, częstych wypróżnień), ogólne osłabienie i "zmęczenie chorobą" o charakterze przewlekłym. Jak wynika z opracowania Katedry i Klinika Gastroenterologii i Hepatologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego**, probiotyki są pomocne w leczeniu objawów IBS.

4. Ogranicz wrogów dobrego trawienia

To żadna tajemnica, że pokarmy lekkostrawne będą wchłaniały się szybciej niż ciężkostrawna i wysoko przetworzona żywność. Łatwiej o nieprzyjemne dolegliwości po boczku ze smażoną cebulą niż kanapce z białym, chudym twarogiem i sałatą. Sporo osób ma problemy z brzuchem, gdyż cierpi na wszelkiego rodzaju nietolerancje pokarmowe. Obserwuj starannie swoje ciało i unikaj tego, co mu nie służy. W przypadku osób ze wspomnianym Zespołem Jelita Drażliwego zalecana jest dieta FODMAP, oparta głównie na eliminacji cukrów łatwo fermentujących (najczęściej cukry proste).

Pamiętaj jednak, by to, z czego rezygnujesz, zastąpić czymś łagodnym – zbilansowana dieta, dostarczająca wszelkich potrzebnych składników to kolejna składowa sukcesu zdrowego brzucha.

5. Postaw na dobre źródła błonnika

Wiesz, że dobroczynny błonnik, zasadniczo wspomaga pracę jelit. Czy masz pewność, że przyjmujesz w diecie jego odpowiednią ilość? Zalecana przez WHO dobowa dawka błonnika to 20-40 g. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) rekomenduje zdrowym osobom dorosłym spożycie powyżej 25 g, ale nie precyzuje górnej granicy, bo zdania naukowców są wciąż podzielone w tym zakresie, a brak ostatecznych, rozstrzygających danych. Tymczasem, Polki średnio spożywają go 17,5 g/dobę, mężczyźni zaś 20,9 g/dobę.*

Błonnik błonnikowi nierówny. Osobom z IBS zaleca się wzbogacenie diety przede wszystkim w źródła rozpuszczalnego błonnika – produkty owsiane i jęczmienne, jabłka, cytrusy, rośliny strączkowe, siemię lniane, orzechy, babkę jajowatą, babkę płesznik.***

6. Uwierz w moc ziół i przypraw

Czasem wystarczy drobiazg, szczypta, by ulżyć pracy brzucha. Przykładowo - wzdęciom zapobiega dodawanie do jedzenia świeżych ziół, np. koperku, natki pietruszki, tymianku, bazylii i mięty. Gdy pali zgaga, zalecane bywa wypicie herbatki z prawoślazu lub rumianku. Naturalnym sposobem na biegunkę jest napar z suszonych jagód borówki czernicy. Wszystkie te naturalne skarby można stosować doraźnie. Jeśli objawy szybko nie ustąpią lub będą miały charakter nawracający, trzeba skonsultować się z lekarzem.

7. Korzystaj mądrze z dostępnych preparatów

Wsparcia możesz też szukać w aptece. Jeśli masz nawracające dolegliwości ze strony układu pokarmowego, możesz wypróbować preparat Doppelherz® med Na drażliwe jelita. To wyrób medyczny wskazany do leczenia Zespołu Jelita Drażliwego (IBS), charakteryzującego się bólem, obrzękiem, wzdęciami i dyskomfortem w jamie brzusznej, związanymi lub nie ze zmianą wyglądu stolca oraz zmianą rytmu wypróżnień (zaparcia, biegunki lub ich naprzemienne występowanie). Poprzez mechaniczne działanie ochronne współdziała z błoną śluzową jelit, tworząc mukoadhezyjny film, który chroni błonę śluzową przed kontaktem z substancjami drażniącymi, a jednocześnie pomaga usunąć niebezpieczne substancje, zapobiegając ich wchłanianiu. Poprzez mechanizm typu fizycznego pomaga absorbować gazy jelitowe, zmniejszając tym samym typowe dolegliwości Zespołu Jelita Drażliwego.

* Waśkiewicz A., Szcześniewska D., Szostak-Węgierek D. i wsp., Are dietary habits of the Polish population consistent with the recommendations for prevention of cardiovascular disease? – WOBASZ II Project, Kardiol. Pol., 2016, 74, 9, 969–977.

** Krystian Adrych, Katedra i Klinika Gastroenterologii i Hepatologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego: "Zespół jelita drażliwego w świetle najnowszych wytycznych", "Varia Medica" 2019, tom 3, nr 2, strony 89-95, https://journals.viamedica.pl/varia_medica/article/view/64686, data dostępu: 13.05.23

*** Prof. dr hab. med. Mirosław Jarosz (redaktor naukowy), „Normy żywienia dla populacji polskiej - nowelizacja", część: „Błonnik pokarmowy (włókno pokarmowe)" autorstwa Hanny Kunachowicz i Anny Wojtasik, str. 75-85, Instytut Żywności i Żywienia 2012.

Podmiot prowadzący reklamę: Queisser Pharma Poland Sp. z o.o., ul. Domaniewska 39, 02-672 Warszawa, Polska

Producent: Labomar S. p. A., Via N. Sauro, n.35/l, Istrana (TV), Włochy

Materiał promocyjny marki Doppelherz.

2023-06-07T08:25:10Z dg43tfdfdgfd