TO NAJGORSZE PRODUKTY DLA WąTROBY. HEPATOLOG BY CI JE ODRADZIł

Wątroba jest organem, który w dużym stopniu potrafi "sam o siebie zadbać". Oznacza to, że ma ogromne możliwości regeneracji. Są jednak produkty, które zdecydowanie jej nie służą. Wśród nich na pierwszym miejscu wymienia się alkohol. Jakie jeszcze inne artykuły spożywcze szkodzą wątrobie?

Alkohol a zdrowie wątroby

Długoletnie picie alkoholu może doprowadzić do marskości wątroby, a w efekcie do przedwczesnej śmierci. Marskość wątroby oznacza, że zdrowa tkanka jest stopniowo zastępowana przez komórki tkanki łącznej. W końcu organ nie jest w stanie spełniać swoich funkcji. W przypadku marskości wątroby nie ma możliwości wyleczenia - jest to proces nieodwracalny, można tylko spowalniać przebieg choroby. 

W procesie samoregeneracji wątroby przeszkadzają nie tylko duże dawki alkoholu - niebezpieczne jest też regularne picie nawet niewielkich ilości. Jeżeli codziennie zatruwamy wątrobę etanolem, ta nie ma czasu na spokojne oczyszczanie. 

Cukier a zdrowie wątroby

Nadmiar cukru także nie służy wątrobie. Dzieje się tak, ponieważ fruktoza (cukier prosty) jest przekształcana w wątrobie w tłuszcz. Jeżeli przesadzamy z ilościami cukru, wątrobie grozi stłuszczenie, które może być wstępem do innych, groźnych schorzeń. Jako największe źródło cukrów prostych w naszej diecie wymienia się produkty wysoko przetworzone, do produkcji których używa się syropu glukozowo-fruktozowego. Cukier wchodzi w skład wszelkiego rodzaju ciastek i ciasteczek, batoników czy przekąsek, znajdziemy go nawet w ketchupie i wielu innych gotowych wyrobach. Oprócz tego, ze ich nadmiar sprzyja tyciu, nie służy także wątrobie. Pamiętajmy zatem, że produkty wysoko przetworzone są zwykle bogate w tłuszcze nasycone i tłuszcze trans, cukier dodany i sód.

Zobacz wideo Zachorował, bo za dużo pił? To warto wiedzieć o marskości wątroby [NaZdrowie]

Przetworzone mięso a zdrowie wątroby

Kolejnym produktami nielubianymi przez wątrobę są kiełbasa, bekon, szynka, hod-dogi, ponieważ zawierają nadmierne ilości tłuszczów nasyconych i soli. Wysokie spożycie czerwonego i przetworzonego mięsa wiąże się z niealkoholową stłuszczeniową chorobą wątroby (NAFLD) i insulinoopornością. Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby to stan, gdy nagromadzenie tłuszczu w wątrobie przekracza 5 proc., ale nie jest spowodowane nadmiernym piciem alkoholu lub stosowaniem leków hepatotoksycznych. Jest to najczęstsza przewlekła choroba wątroby i wiąże się z większym ryzykiem rozwoju chorób układu krążenia, raka wątrobowokomórkowego i cukrzycy typu 2. Jednym z głównych czynników ryzyka są niezdrowe nawyki żywieniowe. Istnieją też badania sugerujące, że nadmiar tłustych ryb w diecie działa niekorzystnie na wątrobę. 

- Wyższe spożycie UPF (żywność wysokoprzetworzona) wiąże się ze zwiększonym ryzykiem NAFLD, zwłóknienia i marskości wątroby oraz ciężkiej choroby wątroby i niekorzystnym poziomem wielu biomarkerów klinicznych, co sugeruje potencjalne znaczenie zmniejszenia spożycia UPF dla poprawy zdrowia wątroby - piszą naukowcy na łamach "The American Journal of Clinical Nutrition".

2024-03-29T07:05:59Z dg43tfdfdgfd