"STALOWA DZIEWCZYNKA" śPI CO TRZY DNI I NIE CZUJE GłODU. TO CIężKA CHOROBA

Pewna dziewczynka od urodzenia niewiele jadła i praktycznie nie spała. Kilka lat temu przeżyła zderzenie z samochodem. Mimo wielu obrażeń, nawet nie zapłakała. Wtedy zaniepokojeni rodzice udali się do lekarza.

Olivia Farnsworth to dziewczynka z Huddersfield w Wielkiej Brytanii, która od urodzenia różniła się od rówieśników. Zawsze bardzo mało jadła i praktycznie nie potrzebowała snu, a przy tym miała dużo energii. Jak opisuje matka, dziewczynka praktycznie przestała spać, gdy miała zaledwie 9 miesięcy. Chociaż rodzice myśleli, że taka jej “uroda” i z czasem zachowanie córki się zmieni, wyjątkowe “zdolności” dziecka, po poważnym wypadku stwierdzili, że coś jest nie tak. Pewnego dnia Olivia wpadła pod samochód, który ciągnął ją po jezdni przez kilkanaście metrów. Zdarzenie wyglądało bardzo niebezpiecznie, jednak dziewczynka wyszła z niego bez szwanku i na nic się nie skarżyła. Gdy rodzice zabrali ją do szpitala, lekarze znaleźli przyczynę dziwnych dolegliwości: okazało się, że za sprawą braku 6. chromosomu, dziewczynka jest w pełni odporna na ból.

To dlatego nie potrzebuje jedzenia, by normalnie funkcjonować, a zmęczenie odczuwa raz na kilka dni. Lekarze nazwali Olivię “bioniczną dziewczynką”. Uważa się, że  jest ona jedyną osobą na świecie, u której występują jednocześnie trzy objawy.

Supermoc czy przekleństwo?

Rzadka mutacja 6. chromosomu to nie tylko

odporność na ból

, ale też wiele komplikacji zdrowotnych. Zaburzenie powoduje, że dziewczynka nie wie, czym jest zagrożenie. Nie zdaje sobie sprawy z niebezpieczeństwa nawet wtedy, gdy ma poważne obrażenia. Dziewczynka musi zażywać

tabletki nasenne

, by móc normalnie zasnąć. Ma też inne problemy, m.in. niedobory składników odżywczych. Dziecko nie ma apetytu i je bardzo wybiórczo. Dziewczynka nie dostaje od swojego ciała żadnych “sygnałów ostrzegawczych”, że coś jest nie tak, dlatego nawet nie wie, gdy zaczyna chorować.

Dzieci z nietypową wadą 6. chromosomu jest więcej. Zaburzenie prowadzi u nich do wielu powikłań zdrowotnych, takich jak wady wzroku, serca czy problemy ze słuchem. Delecja chromosomu 6. może zakłócać prawidłowy rozwój w trakcie życia płodowego. Dzieci z wadą często mają bardzo szeroko rozstawione oczy, mniejszą głowę, krótką szyję.

Z 15 000 przypadków zaburzeń chromosomowych odnotowanych na całym świecie, zaledwie 100 to delecja chromosomu 6. występująca u Olivii.

Redakcja poleca

2024-05-07T06:48:26Z dg43tfdfdgfd