MASZ TRUDNOśCI ZE WZROKIEM? MOżE TWOJEMU ORGANIZMOWI BRAKUJE NIEZBęDNYCH WITAMIN!

Dobry, sprawny wzrok wymaga dbania o niego. Spędzanie długich godzin przed telefonem lub komputerem nie sprzyja zachowaniu jego dobrego stanu zdrowia. Jednocześnie tryb życia oparty o stresie dodatkowo przemęcza wzrok. Jednak największe problemy zdaje się powodować brak dbania o dostarczanie organizmowi witamin i minerałów, które dbają o to, aby wzrok był w jak najlepszej kondycji. Przez to atakuje nas kurza ślepota, zwiększa się ryzyko zaćmy, a także zwyrodnienia plamki żółtej. Co musimy dostarczać organizmowi? Jakie witaminy są najlepsze dla oczu?

Jakie witaminy działają na poprawę wzroku?

Można wyróżnić kilka najważniejszych witamin (tzw. grupa witamin AEC), które wpływają na jakość narządu wzroku. Wśród nich są:

  • Witamina A,
  • Witamina E,
  • Witamina C.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że niezwykle cenne w procesie widzenia są witaminy z grupy B, a także i witamina D3.

Jak działa witamina A?

Przykładowo, w przypadku niedoboru witaminy A dochodzi do spadku nawilżenia oka. Wraz z większym ryzykiem suchości rogówki i spojówki oka rośnie ryzyko jego uszkodzeń. Co więcej, witamina A wpływa na widzenie w ciemności, więc jej niedobór może prowadzić do tzw. kurzej ślepoty, czyli do większego ryzyka ślepoty zmierzchowej. Oko nie adaptuje się do warunków zmniejszonej dostępności światła i to daje taki efekt.

Działanie witaminy E na wzrok

Witamina E jest silnym antyoksydantem. Odpowiada za ochronę komórek budujących narząd wzroku, chroniąc przed działaniem wolnych rodników. Przy odpowiednim dawkowaniu witaminy E realnie zmniejsza się ryzyko rozwoju zaawansowanego zwyrodnienia plamki żółtej (rozwija się wraz z wiekiem). Co więcej, dostarczanie witaminy E może być znakomitym elementem profilaktyki zaćmy. Należy jednak zaznaczyć, że związek między suplementacją witaminy E a mniejszym ryzykiem zaćmy nie jest jednoznacznie potwierdzony.

Witamina C jest ważna dla oczu!

Trzecią istotną witaminą jest również kwas L-askorbinowy, czyli witamina C. Wpływa ona na naczynia krwionośne, zwiększa ich szczelność, zmniejszając przepuszczalność. Związek kwasu L-askorbinowego wchodzi w skład kompleksu, który ogranicza zwyrodnienie plamki żółtej.

Co z minerałami na oczy?

Warto wymienić również kilka minerałów działających na oczy. Istotne są:

  • Cynk - działa ochronnie dla wzroku. Opóźnia progresję choroby zwyrodnieniowej plamki żółtej. Niedobór zwiększa ryzyko wystąpienia ślepoty zmierzchowej.
  • Miedź - podobie jak cynk poprawia widzenie. Działa antyoksydacyjnie.
  • Selen - ma właściwości przeciwutleniające. Przy niedoborze może powodować chorobę siatkówki, czyli retinopatię oka.

Co powinny zawierać suplementy na oczy?

W suplementach warto zwracać uwagę na luteinę oraz zeaksantynę. Dlaczego?

Luteina jest skuteczna przy zapobieganiu oraz spowolnieniu rozwoju zwyrodnienia plamki żółtej. Wciąż jest badana pod kątem profilaktyki innych schorzeń oczu.

Zaleca się również dobór witamin na oczy o nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3. Są one istotne dla budowania siatkówki oka.

Dieta na zdrowe oczy

Nie trzeba opierać się tylko na preparatach aptecznych, suplementach diety. Wręcz zaleca się sięganie przede wszystkim po naturalne źródła cennych witamin i minerałów, które poprawią jakość naszego wzroku. Gdzie znajdziemy witaminy na dobry wzrok? W galerii omawiamy cenne źródła wzmacniające oczy:

Zobacz galerię

2024-03-16T12:21:03Z dg43tfdfdgfd