LEK NA ODRASTANIE ZęBóW? NAUKOWCY BęDą SPRAWDZAć GO NA LUDZIACH. "MARZENIE KAżDEGO DENTYSTY"

Następne lata mogą okazać się rewolucyjne w dziedzinie medycyny i stomatologii. Naukowcy z Japonii pracują nad lekiem, który ma umożliwić odrastanie zębów.

Chociaż jesteśmy przyzwyczajeni do myśli, że zęby rosną tylko dwukrotnie, nowy lek może umożliwić wyhodowanie trzeciego zestawu. Naukowcy czynią znaczące postępy w opracowaniu przełomowego leku, który mógłby potencjalnie umożliwić odrost zębów.

Zobacz wideo Jak żyć bardziej eko w 2024 roku? "Musimy się zacząć ograniczać"

Czy zęby mogą odrosnąć? Naukowcy opracowują nowy, przełomowy lek

Chociaż być może wyrośliśmy z bajki o zębowych wróżkach, wydaje się, że możliwość wyrośnięcia zębów ponownie staje się rzeczywistością. Grupa japońskich badaczy i dentystów z Instytutu Badań Medycznych Kitano Hospital w Osace dokonała niezwykłego odkrycia, które ma umożliwić odrost zębów u człowieka. Opracowują "lek będący przeciwciałem regenerującym zęby". Bazę stanowią wyniki badań doktora Katsu Takahashiego z chirurgii jamy ustnej i szczękowo-twarzowej Uniwersytetu w Kioto. - Pomysł wyhodowania nowych zębów to marzenie każdego dentysty. Pracowałem nad tym od czasów studiów - powiedział japońskiej gazecie The Mainichi.

Pierwszy na świecie lek na odrost zębów. Przechodzi badania kliniczne w Japonii

Przełom nastąpił w roku 2007, kiedy to odkryto mysz z dodatkowymi zębami. Stwierdzono, że przyczyną nadliczbowych zębów jest niedobór genu USAG-1. Na podstawie wyników badań naukowcy doszli do wniosku, że u ludzi z wrodzonymi lub nabytymi wadami zębów można regenerować zęby poprzez inaktywację białka USAG-1 za pomocą leku. Aby przetestować tę hipotezę, wykorzystali przeciwciała anty-USAG-1. Lek na odrost zębów przeznaczony jest dla osób, którym na skutek czynników wrodzonych brakuje pełnego zestawu zębów dorosłych.

Co można zrobić na NFZ u dentysty? (zdj. ilustracyjne) Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Wyborcza.pl

Z badań nad regeneracją zębów opublikowanych w czasopiśmie "Science Advances" wynika:

Jedno ogólnoustrojowe podanie przeciwciała neutralizującego może wygenerować cały ząb.

Badania kliniczne mają rozpocząć się w lipcu 2024 roku. Zespół badaczy z Japonii dąży do tego, aby lek był gotowy do powszechnego użytku w 2030 roku. Obecnie pacjenci cierpiący na choroby zębów nie mają innej możliwości leczenia niż implanty. Jeśli to badanie się powiedzie, wprowadzi nową alternatywę i możliwość leczenia. Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.

2024-04-28T15:54:37Z dg43tfdfdgfd