Czarna kawa jest znana ze swoich właściwości prozdrowotnych. A co, jeśli dolejemy do niej mleka? To dodatek uwielbiany przez miliony osób na całym świecie, jednak eksperci podnoszą, że nie do końca zdrowy. Naukowcy postanowili wziąć kawę z mlekiem na tapet i sprawdzić, jaka jest prawda.
Kawa jest jednym z najpopularniejszych napojów na świecie, cenionym zarówno za smak, jak i właściwości prozdrowotne. Na jej korzystne działanie wskazuje się jednak przede wszystkim w kontekście napoju bez żadnych dodatków.
Kawa zawiera cenne polifenole, takie jak kwas chlorogenowy, które działają przeciwutleniająco i chronią komórki przed uszkodzeniami oraz stanami zapalnymi.
Naukowcy wskazują, że regularne spożywanie kawy może obniżać ryzyko wielu chorób tj. cukrzyca typu 2, nadciśnienie, otyłość czy depresja. Badania sugerują, że kawa może również zmniejszać ryzyko śmiertelności. Warunkiem jest spożywanie kawy czarnej, bez dodatków, które mogą podnosić jej kaloryczność czy wpływać na metabolizm glukozy. Dotychczasowe analizy wskazywały, że nie do końca zdrowym dodatkiem jest nie tylko cukier, ale i mleko.
Zobacz także:
Nie mielona i nie rozpuszczalna. Dietetyk ujawnia, która kawa jest najzdrowsza
Tymczasem nowe badania sugerują, że kawa w duecie z mlekiem może również przynieść korzyści dla naszego organizmu. Dodanie mleka wcale nie oznacza utraty jej prozdrowotnych właściwości.
Do tej pory naukowcy nie byli co do tego przekonani, wskazując, że białka mleka mogą wiązać polifenole, zmniejszając ich biodostępność.
Jednak nowe badania naukowców z Uniwersytetu w Kopenhadze są bardziej optymistyczne. Duński zespół odkrył, że połączenie polifenoli z kawy z aminokwasami z mleka ma dwukrotnie silniejszy efekt przeciwzapalny niż same polifenole.
Marianne Nissen Lund, badaczka żywności i współautorka badania, wyjaśnia, że takie połączenie może mieć również pozytywny wpływ na stan zapalny. Naukowcy zapowiadają dalsze badania w tym kierunku, początkowo na zwierzętach, a następnie chcą sprawdzić ten efekt u ludzi.
Oprócz mleka krowiego warto zwrócić uwagę na alternatywy roślinne. Badania wskazują, że napoje sojowe wpływają na biodostępność polifenoli, choć w mniejszym stopniu niż mleko krowie.
Sięgając po kawę z mlekiem, warto jednak zachować rozsądek. Endokrynolog dr n. med. Szymon Suwała, podkreślał w rozmowie z WP abcZdrowie, że mleko przez wysoką zawartość laktozy wykazuje potencjał hiperglikemiczny.
Z kolei dr Napiórkowska ostrzegała, że kawę z dodatkami w tym mlekiem, czy śmietanką, należy rozpatrywać w kategorii posiłku.
- Nasz przewód pokarmowy nie jest fizjologicznie przystosowany do ciągłego trawienia, a takie popijanie kawy z mlekiem małymi łyczkami, zwłaszcza gdy pijemy trzy, cztery filiżanki na dobę, powoduje, że jelita nie mają chwili odpoczynku. Tymczasem zdrowa osoba powinna zachować minimum trzygodzinną, a maksymalnie pięciogodzinną przerwę między posiłkami – wyjaśniała lekarka.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Zobacz także:
"Efekt uboczny" picia kawy? Badania dały zaskakujący wynik
Zobacz także:
Pijasz kawę z mlekiem? Nowe badania zaskakują
Zobacz także:
21 zaskakujących korzyści z picia kawy
Czytaj także:
Ulubiony napój Polaków. Redukuje ryzyko zgonu i chorób serca
Najgorsza kawa. Zgubna dla zdrowia mieszanka cukru i polepszaczy
Pijesz kawę na czczo? Lekarz ujawnia, czym się to może skończyć
2025-01-11T10:46:02Z