ZEPSUTY ZEGAR BIOLOGICZNY MOżE BYć OBJAWEM PROBLEMóW. CHODZI O WAżNY NARZąD

Naukowcy wszczepili myszom komórki ludzkiej wątroby, które zmodyfikowały zegar biologiczny zwierząt. Odkrycie to może oznaczać, że uregulowanie rytmu dobowego jest znacznie trudniejsze, niż dotąd sądziliśmy.

Zegar biologiczny człowieka pomaga regulować bardzo ważne procesy zachodzące w naszym organizmie, m.in. zasypianie, wydalanie, uczucie głodu o danych porach). Na jego prawidłowe działanie ma wpływ m.in. dostęp do światła czy ciemności, a także nasze codzienne nawyki (np. picie kawy). Niestety, bardzo często zdarza się, że nie potrafimy zsynchronizować zegara biologicznego z naszym trybem życia, co rozregulowuje cały organizm i prowadzi do rozwoju nadciśnienia czy chorób serca.  Chociaż centrum zarządzania znajduje się w mózgu, nowe badanie wykazało, że ogromny wpływ na działanie zegara biologicznego może mieć wątroba.

Nieprawidłowa czynność wątroby napędza zaburzony rytm organizmu

Badacze z Uniwersytetu Queensland i Université Paris Cité przeszczepili komórki ludzkiej wątroby myszom, co doprowadziło do zaburzeń rytmu dobowego u gryzoni. – Myszy mają nocny tryb życia, ale kiedy ich komórki wątroby zostały zastąpione komórkami ludzkimi, ich zegar dobowy przesunął się o dwie godziny - jadły i spały o innych porach niż myszy bez tych przeszczepionych komórek – wyjaśnia profesor Frédéric Gachon, główny autor badania, w ośwaidczeniu Uniwersytetu Queensland

Co to dokładnie oznacza? Komórki znajdujące się w wątrobie mogą wpływać na mechanizm regulacji rytmu dobowego w mózgu. Naukowcy spekulują, że “zepsuty” rytm dobowy może świadczyć o schorzeniach wątroby, a ich leczenie mogłoby poprawić jakość codziennego życia.

– Choroby wątroby i choroby metaboliczne, takie jak cukrzyca i otyłość, są związane z zaburzeniami snu, nieregularnym jedzeniem i zaburzeniami zegara dobowego. To badanie sugeruje, że nieprawidłowa czynność wątroby prawdopodobnie napędza ten zaburzony rytm. Nasze badanie pogłębia zrozumienie mechanizmów hormonalnych i neuronalnych zaangażowanych w rolę wątroby w kontrolowaniu rytmów okołodobowych. Sugeruje to, że przywrócenie fizjologii wątroby może korzystnie wpłynąć na zdrowie i samopoczucie pacjentów – tłumaczy  Frédéric Gachon

Zobacz także

Nadmierna senność w ciągu dnia? Jest na to nowy sposób

Ten lek pobudza w kilka minut. Działa lepiej niż kawa i energetyki

Źródło:

  • Mice with humanized livers reveal the role of hepatocyte clocks in rhythmic behavior. Anne-Sophie Delbès, Mar Quiñones, Cédric Gobet, Julien Castel, Raphaël G. P Denis, Jérémy Berthelet, Benjamin D. Weger, Etienne Challet, Aline Charpagne, Sylviane Metairon, Julie Piccand, Marine Kraus, Bettina H. Rohde, John Bial, Elizabeth M. Wilson, Lise-Lotte Vedin, Mirko E. Minniti, Matteo Pedrelli, Paolo Parini, Frédéric Gachon and Serge Luquet. Science Advances, May 17, 2023.

2023-06-07T09:11:08Z dg43tfdfdgfd