WZROST ZACHOROWAń NA LETNI WARIANT KORONAWIRUSA. ZWRóć UWAGę NA TE OBJAWY - TO MOżE BYć KP.2 LUB KP.3 [10.07.2024]

Liczba przypadków zakażeń nowymi wariantami koronawirusa, KP.2 oraz KP.3, szybko rośnie zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Wielkiej Brytanii. Władze i lekarze apelują o czujność i odpowiedzialność, ostrzegając przed możliwą letnią falą COVID-19, a medycy proszą o zwrócenie uwagi na objawy, jakie daje zakażenie "letnimi" podwariantami koronawirusa - znajdziesz je w galerii artykułu.

Liczba przypadków zakażeń nowymi wariantami koronawirusa, KP.2 oraz KP.3, szybko rośnie zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Wielkiej Brytanii. Władze zdrowotne i lekarze apelują o czujność i odpowiedzialność, ostrzegając przed możliwą letnią falą COVID-19.

Letnia fala COVID-19: Sytuacja w Stanach Zjednoczonych

Według BBC, w Stanach Zjednoczonych liczba pacjentów zakażonych nowym wariantem koronawirusa, KP.3 (znanym również jako Kappa), systematycznie wzrasta. CDC (Centers for Disease Control and Prevention) donosi, że KP.3 odpowiada obecnie za około 33% nowych przypadków zakażeń w kraju. W połowie czerwca liczba pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19 zaczęła wzrastać, co potwierdza dr Thomas Russo z Uniwersytetu w Buffalo. Jak podkreśla, „Wygląda na to, że rozpoczyna się letnia fala koronawirusa”.

Sytuacja w Wielkiej Brytanii

W Wielkiej Brytanii UKHSA (UK Health Security Agency) również monitoruje wzrost liczby zakażeń nowym wariantem koronawirusa. Chociaż potrzebne są jeszcze bardziej szczegółowe dane dotyczące zaraźliwości KP.3, wstępne analizy sugerują, że wariant ten może być bardziej zaraźliwy niż jego poprzednicy.

Czym jest wariant KP.3?

KP.3, podobnie jak KP.2 i KP.1.1, należy do wariantów FLiRT (nazwa pochodzi od specyficznych mutacji w białkach wirusa). Warianty te są pochodnymi JN.1.11.1, który bezpośrednio wywodzi się z JN.1. Pierwsze przypadki wariantów FLiRT zostały wykryte w próbkach ścieków na terenie Stanów Zjednoczonych.

Opinia ekspertów

Dr Albert Ko z Yale School of Public Health w rozmowie z today.com wyjaśnia, że KP.3 to nowy podwariant Omikronu, który pojawił się w czerwcu i obecnie odpowiada za większość przypadków COVID-19. Zauważa również, że dodatkowe mutacje wariantów FLiRT dają im przewagę nad poprzednimi wariantami, co może tłumaczyć ich szybsze rozprzestrzenianie się.

Czy KP.3 jest bardziej zaraźliwy?

Eksperci zwracają uwagę na rosnący odsetek przypadków zakażeń spowodowanych przez KP.3, co sugeruje, że ten wariant może mieć cechy, które zapewniają mu przewagę nad innymi wariantami koronawirusa. Dr Ko podkreśla, że chociaż KP.3 wydaje się być bardziej zaraźliwy niż JN.1, do tej pory nie zauważono zwiększonej liczby hospitalizacji ani zgonów. Badania laboratoryjne wskazują, że warianty FLiRT mogą być na tyle zmutowane, że obecne szczepionki i wcześniejsza odporność zapewniają jedynie częściową ochronę.

Objawy zakażenia wariantem KP.3

Zobacz, jakie są objawy zakażenia koronawirusem, podwariantem KP.3. Część z nich jest typowa, ale niektóre mogą zaskoczyć - szczegóły w galerii:

Zobacz galerię

Rosnąca liczba przypadków zakażeń nowymi wariantami koronawirusa KP.2 i KP.3 w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii jest powodem do niepokoju. Lekarze i eksperci ds. zdrowia publicznego apelują o zwiększoną czujność i odpowiedzialność społeczną, aby zapobiec letniej fali COVID-19. Monitorowanie objawów i stosowanie się do zaleceń zdrowotnych pozostaje kluczowe w walce z pandemią.

2024-07-09T17:13:56Z dg43tfdfdgfd