WAżNE ZMIANY DLA PACJENTóW OD 20 LIPCA. RECEPTę ZREALIZUJESZ NA NOWYCH ZASADACH

Pod koniec przyszłego tygodnia zaczną obowiązywać zmiany dotyczące realizacji recept. Farmaceuci i pacjenci będą mogli skorzystać z nowych możliwości.

Zmiany w receptach

Nowe przepisy dotyczące zasad realizacji recept w aptekach zaczną obowiązywać już od 20 lipca w sytuacjach, kiedy na recepcie błędnie określono dawkowanie leku lub w ogóle go nie wskazano.

Farmaceuta, który będzie realizował taką receptę będzie miał większe możliwości decyzyjne.

Chodzi o przypadki "gdy na recepcie nie wpisano, wpisano w sposób nieczytelny, błędny lub niezgodny z art. 96a ustawy z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne, postaci jednostki dawkowania produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego, osoba wydająca będzie mogła określić tę postać na podstawie posiadanej wiedzy" – wskazuje MZ.

Ponadto w takiej sytuacji farmaceuta mógł wydać większą ilość opakowań leku. Do tej pory pacjent mógł otrzymać do dwóch najmniejszych opakowań leku. Po zmianach, które wprowadza rozporządzenie ministra zdrowia będzie ich dwa razy więcej.

Te recepty zostają bez zmian

MZ przewidziało też zmiany w realizacjach recept na leki recepturowe oraz wyroby medyczne przeznaczone do diagnostyki in vitro.

Jeśli na recepcie lekarz przepisze więcej niż cztery najmniejsze opakowania, farmaceuta wydaje całość, nawet jeśli nie ma sposobu dawkowania. Warunkiem jest określenie częstotliwości stosowania.

Trzeba mieć świadomość, że zmiany nie dotyczą wszystkich recept. Te na leki zawierajace środki odurzające lub psychotropowe będą realizowane na starych zasadach.

W takich przypadkach musi być precyzyjnie określony sposób dawkowania. Musi to być zgodnie z przepisami o przeciwdziałaniu narkomanii.

W przypadku niespełnienia tego wymogu, nie można wydać na podstawie recepty jakiejkolwiek ilości produktu leczniczego zawierającego ten środek lub substancję.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Te recepty nie przejdą po 1 lipca. Odkładane zmiany wchodzą w życie

Zobacz także:

Zmiany w receptach na bezpłatne leki. Projekt MZ w toku

Zobacz także:

Ważne zmiany w przychodniach od 1 lipca. Co się zmieni?

Czytaj także:

L4 na nowych zasadach. Rząd szykuje ważne zmiany

Leki milionów pacjentów zagrożone? "Mogą być jedyną opcją leczenia"

"Administracyjny bubel". Zmiana ma wejść w życie 1 lipca

2024-07-10T06:08:57Z dg43tfdfdgfd