Świeże warzywa to obowiązkowy element naszej diety. Regularne ich spożywanie dostarcza organizmowi niezbędnych witamin, minerałów i innych cennych składników, które poprawiają nasze zdrowie. Przedstawiamy listę najzdrowszych polskich warzyw.
Natka pietruszki to bogate źródło witaminy C, potasu, żelaza, kwasu foliowego i beta-karotenu. Jej korzeń dostarcza wapnia, fosforu, magnezu i prowitaminy A. Preparaty z pietruszki mają właściwości oczyszczające, moczopędne i przeciwnowotworowe. Pomagają w leczeniu schorzeń nerek i nerwobólów, poprawiają stan skóry i wspierają proces odchudzania. Natka pietruszki jest bardzo istotnym dodatkiem przede wszystkim do wielu zup.
Czytaj także: Mogą ci zaszkodzić. Jakich składników nie łączyć na kanapkach?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Buraki ćwikłowe zawierają żelazo, potas, kobalt, kwas foliowy, błonnik, witaminę C oraz witaminy z grupy B. Regularne spożywanie buraków wspomaga produkcję czerwonych krwinek, pozytywnie wpływa na pracę jelit oraz wspomaga wątrobę.
Czytaj także: To tarcza przeciwko rakowi i miażdżycy. Jedz często
Regularne spożywanie buraków w pozytywny sposób wpływa także gospodarkę wodną organizmu. To warzywo do diety powinny włączyć także osoby mające problem z pamięcią, a także narzekające na słabe zęby i kości.
Świeża kapusta zawiera tyle samo witaminy C, co cytrusy. Jest również źródłem witaminy A, witamin z grupy B oraz witaminy E, nazywanej witaminą młodości. Kapusta poprawia funkcjonowanie układu nerwowego, wspiera pamięć, koncentrację i pomaga zmniejszyć poziom stresu. Dostarcza również wapnia, potasu, fosforu, żelaza i manganu. Regularne spożywanie kapusty zmniejsza ryzyko nowotworów i jakość układu sercowo-naczyniowego. Ponadto wpływa także na pracę układu pokarmowego.
Czytaj także: Surówka na zapas? Możesz ją trzymać w słoiku parę miesięcy
Szpinak jest bogaty w witaminę C, potas, żelazo, magnez, wapń, błonnik, beta-karoten oraz witaminy A, B6 i K. Regularne spożycie szpinaku obniża ryzyko zachorowania na raka, poprawia kondycję oczu i pracę jelit. Szpinak wspiera także pracę systemu immunologicznego.
Badania naukowców z Amerykańskiego Centrum Kontroli Chorób i Prewencji (CDC) wskazują, że rukiew wodna (rzeżucha wodna) to najzdrowsze warzywo na świecie. To zasługa wielu istotnych składników odżywczych. Zawiera witaminy A i C, potas, jod, żelazo i olejki eteryczne. Posiada właściwości oczyszczające, moczopędne, odkażające i antyoksydacyjne. Rukiew wodna jest szczególnie polecana osobom z chorobami nerek, nadwagą, otyłością i problemami żołądkowymi. Dzięki przeciwutleniaczom niszczy wolne rodniki, opóźnia proces starzenia i zmniejsza ryzyko nowotworów.
W Polsce jest gatunkiem dość rzadkim, chociaż sporadycznie występuje na terenie niemal całego kraju.
Czytaj także:
Najzdrowsze warzywo na świecie rośnie w Polsce. Tak działa na organizm
To tarcza przeciwko rakowi i miażdżycy. Jedz często
Najzdrowsze warzywo na świecie. Chroni płuca przed nowotworem
2024-10-01T08:59:03Z dg43tfdfdgfd