TAK OSZUKUJą NA E-RECEPTACH? UWAżAJ NA TE WIADOMOśCI [OSTRZEżENIE]

Zobacz wideo: Tak wyglądają teraz kontrole zwolnień lekarskich. Oni są na celowniku ZUS

Coraz więcej phishingu

Rozwój usług internetowych sprawił, że możemy dostrzec zwiększoną liczbę oszustw wykorzystujących tzw. phishing. Cyberprzestępcy są pod tym względem coraz bardziej kreatywni i znajdują kolejne metody, które mają dać im szansę na zdobycie naszych cennych danych. Najnowszą, niezwykle oryginalną metodą działania jest oszukiwanie na e-receptę.

Wygoda dla pacjentów i lekarzy? Przestępcy o tym wiedzą!

Nie da się ukryć, że poprawa cyfryzacji służby zdrowia ułatwiła życie zarówno pacjentom, jak i lekarzom. Jednocześnie jednak otworzyła ona furtkę cyberprzestępcom, którzy mogą próbować wykorzystać widoczne wśród swoich ofiar duże zainteresowanie odnośnie do odbierania wiadomości SMS-owych oraz mailowych. Cele ataków cyberprzestępców mogą dotyczyć praktycznie każdego z nas, a prowadzić mogą do wyłudzenia cennych danych osobistych.

Na jaką wiadomość powinniśmy uważać?

W przypadku phishingu wiadomości, jakie otrzymujemy, wydają się wiarygodne. Z zasady są napisane poprawną polszczyzną i mogą zostać uznane za rzetelne. Jednak tym, co powinno przykuć naszą uwagę, zawsze będzie adres nadawcy. W przypadku wiadomości mailowych powinno nas zaalarmować otrzymanie wiadomości przekazanej poprzez adres e-mail, który jest osadzony na witrynach nierządowych. Z zasady ministerstwo zdrowia nie będzie korzystało z poczty gmail, o2 i innych. Ewentualne wiadomości zawsze będą wysyłane z kont urzędowych - wciąż jednak powinniśmy być szczególnie ostrożni, jeśli ktoś będzie domagać się podania istotnych danych.

Ostrzeżenie CERT Polska

W specjalnym ostrzeżeniu opublikowanym przez CERT Polska możemy się dowiedzieć o tym, że w mailu wysyłanym przez cyberprzestępców znajduje się fałszywy załącznik na stronę imitującą stronę logowania do poczty elektronicznej. Oznacza to, że oszuści chcą wyłudzić dane dostępowe bezpośrednio do poczty elektronicznej. Dlaczego to robią? Z zasady otwiera to często dostęp do innych serwisów, a nawet pozwala na resetowanie hasła np. do Facebooka czy innych jeszcze ważniejszych witryn. W ten sposób możemy utracić dostęp do wielu kont!

Otrzymałeś podejrzaną wiadomość? Zgłoś to!

CERT Polska w specjalnym komunikacie wydało ostrzeżenie, jednocześnie zachęcając do zgłaszania wszelkich podejrzanych wiadomości. Można to robić na stronie CERT. Jest dostępna instrukcja pozwalająca na zgłaszanie tego na kilka różnych sposobów.

2023-02-10T08:22:40Z dg43tfdfdgfd