SZPITAL NA BIELANACH W TORUNIU. 664 PORODY W PIERWSZYM PółROCZU 2024 ROKU

W ostatnim półroczu w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu na świat przyszły 664 dzieci. Ile wykonano znieczuleń zewnątrzoponowych? Czy pacjentki często decydują się na zastosowanie środków farmakologicznych?

Wzrasta liczba znieczuleń

Z danych statystycznych udostępnionych przez Narodowy Fundusz Zdrowia wynika, że w 2023 r. odsetek porodów naturalnych ze znieczuleniem zewnątrzoponowym wyniósł 17% w skali całego kraju. Dla porównania średnia europejska wynosi ok. 40% znieczuleń w porodach naturalnych. Minister Izabela Leszczyna zdecydowała o wprowadzeniu premii finansowej dla szpitali, które zwiększą odsetek znieczuleń do porodów naturalnych.

Jak wynika z danych statystycznych udostępnionych przez Narodowy Fundusz Zdrowia na stronie internetowej ezdrowie.gov.pl, w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu w 2023 roku odbyło się łącznie 2152 porody. Z raportu wynika, że tylko 8 porodów odbyło się przy znieczuleniu zewnątrzoponowym, wyłączając z tego cięcia cesarskie. To niewiele. Sytuacja zdaje się jednak poprawiać. Jak informuje Janusz Mielcarek, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu, w II kwartale 2024 roku już 13 porodów odbyło się ze znieczuleniem zewnątrzoponowym. W pierwszej połowie bieżącego roku w szpitalu na Bielanach łącznie na świat przyszły 664 dzieci.

– Ok. 50% pacjentek nie decyduje się na skorzystanie z jakiejkolwiek formy znieczulenia okołoporodowego – informuje Janusz Mielcarek.

Toruńska porodówka na tle województwa

W całym województwie kujawsko-pomorskim w 2023 roku na świat przyszło łącznie 13 414 dzieci. Porodów ze znieczuleniem zewnątrzoponowym, z wyłączeniem cesarskiego cięcia, było tylko 152. Najwięcej, bo aż 75, było w Samodzielnym Publicznym Wielospecjalistycznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej MSWiA w Bydgoszczy. Na drugim miejscu uplasował się Szpital Powiatowy w Chełmży z 45 porodami ze znieczuleniem. Niestety – nie brakuje porodówek, w których ani razu nie było porodu ze znieczuleniem. Są to m.in. szpitale w Golubiu-Dobrzyniu, Mogilnie, Lipnie, Więcborku, Radziejowie, Szubinie, Świeciu, Szubinie, Grudziądzu, Inowrocławiu, Włocławku.

Fundacja Rodzić Po Ludzku od lat edukuje i stara się zmienić standardy opieki okołoporodowej. Zwiększa także świadomość o prawach kobiet, które przysługują im podczas porodu, a także po nim, oraz prowadzi ranking najlepszych porodówek w kraju. Porodówka w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu jest jedną z tych najczęściej wybieranych w województwie. Średnia ocena szpitala to 4.04 na 5. 5 na 10 kobiet zdecydowanie wybrałoby szpital ponownie.

Pozytywnie oceniany jest personel szpitala. W większości przypadków spełnił on wszelkie oczekiwania pacjentek. Szczególnie pozytywnie ocenione zostały pomoc przy dziecku, zachowanie intymności oraz dostęp do informacji. 20% ankietowanych (łącznie 235 ankiet) wskazało, że chciało skorzystać z możliwości znieczulenia zewnątrzoponowego, lecz nie miało takiej możliwości. 96% ankietowanych wskazało, że rodziło w sali jednoosobowej. Toruńska porodówka plasuje się na 12 miejscu wśród 18 szpitali z województwa w rankingu Fundacji Rodzić Po Ludzku.

Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

2024-07-10T05:29:56Z dg43tfdfdgfd