SWęDZąCA SKóRA NIE DAJE SPAć? NOC TO TRUDNY MOMENT DLA DZIECI Z AZS, ALE TEż ICH RODZICóW

  • Z AZS zmaga się w Polsce milion osób. Wśród dzieci odsetek chorych sięga 20 proc. 
  • Atopowe zapalenie skóry to choroba zapalna skóry. Najbardziej dokuczliwym objawem tej choroby jest uporczywe swędzenie.
  • Odczucie świądu można znacząco złagodzić, stosując odpowiednie preparaty. Właściwości kojące i wspomagające terapię AZS miewają również wody termalne. 
  • Jedno z najbardziej znanych źródeł wód kojących dolegliwości skórne znajduje się we francuskim Avène. Wyjazd do uzdrowiska w tym miejscu to nagroda w konkursie, który trwa do 5 kwietnia.

AZS to uciążliwa choroba, zwłaszcza dla dzieci. Szczególnie trudnym momentem jest noc. Wtedy choroba ta dotyka nie tylko dzieci z AZS, ale także ich rodziców. Uporczywy świąd sprawia, że razem z dzieckiem nie śpi cała rodzina. Wszyscy wkładają ogromny wysiłek w to, aby opanować nieustanną potrzebę drapania swędzącej skóry. Podrażniona skóra nie tylko przeszkadza spać. Nie mogąc zasnąć, często dziecko boryka się z trudnymi myślami na temat swojej choroby.

– Samo to, że dziecko w nocy odczuwa dokuczliwy świąd, który nie pozwala spać, powoduje, że trudno mu się skoncentrować w ciągu dnia – mówi Karolina, mama 9-letniej Heleny zmagającej się z AZS.

Ulgę małym pacjentom zmagającym się z AZS może przynieść odpowiednie leczenie, pielęgnacja, a także wsparcie bliskich, które łagodzi stres związany z chorobą. Aby dziecko zasnęło, rodzice snują nierzadko kojące opowieści.

Czym jest AZS?

Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest chorobą zapalną skóry, która dotyczy coraz większej liczby małych dzieci, a czasami również dorosłych. Jej objawy są wywoływane przez współwystępowanie czynników genetycznych, immunologicznych (związanych z naszą naturalną odpornością) i środowiskowych. Dominującym objawem AZS jest suchość i świąd skóry, które w znaczący sposób utrudniają pacjentom życie.

Długotrwałe i konsekwentne stosowanie emolientów to bardzo ważny element profilaktyki oraz pielęgnacji skóry w przebiegu AZS, a więc walki ze świądem. Należy pamiętać, że w tym przypadku najważniejsze jest, by wzmocnić barierę ochronną skóry i przywrócić jej komfort.

Niekiedy potrzebne jest też specjalistyczne leczenie.

Z pewnością jednak dzieci z AZS potrzebują wsparcia najbliższych, aby odpędzić trudne myśli związane z chorobą, a także pomocy w takich momentach, jak noc, gdy uporczywe drapanie suchej jak papier skóry nie daje zasnąć, a nieprzespane noce powodują frustrację, niepokój i niemoc.

Kampania Atopowe Wsparcie od Avène

Stąd pomysł marki Eau Thermale Avène, aby podzielić się kojącymi opowieściami, jakie rodzice wymyślają dla swoich dzieci. .

Co mogą zrobić rodzice? Wymyślić dla swoich dzieci Kojące Opowieści i dołączyć do akcji Avène, a dzięki temu wygrać 3-tygodniowy pobyt dziecka z rodzicem w Centrum Hydroterapii w Avène we Francji (od 2 do 22 lipca 2023 r.).

W tym roku wygrać można też nagrody dodatkowe, jak roczny zapas dermokosmetyków do pielęgnacji skóry atopowej czy jednorazowe zestawy kosmetyków w ramach wyróżnienia.

Na zgłoszenia pozostało już niewiele czasu. Konkurs wystartował 8 marca, a czas na zrealizowanie zadania konkursowego mija 5 kwietnia.

Zadanie konkursowe składa się z 3 kroków:

  • przygotowanie przez rodzica kojącej opowieści na dobranoc dla swojego dziecka w dowolnej formie: pisemnej, zdjęć lub video;
  • opublikowanie go w formie postu lub rolki na Instagramie, z użyciem #KojaceOpowiesciAvene oraz uzupełniająco: #AtopoweWsparcieodAvene;
  • przesłanie poprawnie wypełnionego formularza.

Właściwości wody termalnej

To już szósta edycja tego konkursu. W ubiegłym roku z wygranej w postaci trzytygodniowego pobytu w Avène cieszyła się 8-letnia Helenka z AZS i jej mama.

Dziewczynka została zdiagnozowana jeszcze jako niemowlę; na ciele miesięcznej córeczki Karolina zauważyła zaczerwienienia oraz suchą skórę. Potem pojawiła się diagnoza i coraz większe zaostrzenia choroby. Pomaga stała pielęgnacja, jednak na skórze nawracają zmiany.

Ubiegłoroczna wygrana i wyjazd do Centrum Hydroterapii w Avène pozwoliło ukoić skórę, dzięki zabiegom w źródlanej wodzie o unikalnym składzie i właściwościach.

Emolienty na co dzień

Helenka przyjechała do Avène ze zmianami w okolicy łokci i pod kolanami, a także z zaczerwienioną, bardzo twardą skórą na rękach. Po trzech tygodniach skóra wyraźnie się zmieniła. Ręce Heli stały się gładsze.

Wyjazd pozwolił także mamie na edukację na temat odpowiedniej pielęgnacji skóry z AZS. Aby skutecznie łagodzić intensywność objawów, konieczne jest stałe stosowanie dermokosmetyków, emolientów. Nawet wtedy, gdy choroba "odpuszcza", bo podstawą pielęgnacji skóry atopowej jest nieustanne i obfite jej nawilżanie.

2023-03-21T19:36:47Z dg43tfdfdgfd