PODAWANO IM TEN NAPóJ PRZEZ 15 DNI. TAKI BYł SKUTEK

Wyniki licznych badań naukowych potwierdziły, że kawa posiada wiele prozdrowotnych właściwości. Jak się jednak okazuje, ten popularny napój pobudzający jest w stanie utrudnić zregenerowanie narządu słuchu, który był narażony na duże natężenie hałasu. Do tych zaskakujących wniosków doszli kanadyjscy naukowcy.

Już od jakiegoś czasu na całym świecie naukowcy badają zdrowotne właściwości kawy. Tym razem kanadyjscy eksperci z Naukowego Laboratorium Słuchu na Uniwersytecie McGill postanowili sprawdzić, w jaki sposób ta pobudzająca mikstura oddziałuje na pracę narządu słuchu.

Celem badania, którego wyniki zostały opublikowane na portalu "JAMA Otolaryngol Head Neck Surgery", było sprawdzenie, czy obecność kofeiny w codziennym jadłospisie może mieć wpływ na regenerację słuchu, po tym, jak uszy są wystawione na działanie głośnych dźwięków.

Zobacz także: Profesor: Nigdy nie rozpoczynajmy dnia od kawy. Nigdy

Kiedy przez dłuższy czas przebywamy w pomieszczeniu, gdzie panuje hałas, pojawia się tzw. czasowe przesunięcie progu, czyli tymczasowe ogłuszenie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wtedy pojawia się niedosłuch i piszczenie w uszach, które w większości przypadków mija po podczas pierwszych 72 godzin. Może się jednak zdarzyć, że ten symptom nie ustąpi samoistnie.

W eksperymencie wykorzystano samice świnek morskich będące albinosami, które podzielono na trzy grupy. Pierwsza z nich została wystawiona na hałas na poziomie 110 dB i przyjmowała kawę.

Taki poziom głośności można odnotować na sali koncertowej, gdzie rozbrzmiewa głośna muzyka. Zwierzęta znajdujące się w drugie grupie przebywały w tych samych a warunkach, ale nie spożywały kawy.

Z kolei pozostałym świnkom morskim podawano kawę, ale nie wystawiano ich na działanie głośnych dźwięków.

Zobacz także: Zbadali ludzi, którzy codziennie piją kawę. Tego się nie spodziewali

Wybrane zwierzęta otrzymywały kawę przez 15 dni. Świnki, które były narażone na hałas, przebywały w pomieszczeniach o natężeniach dźwięku 8, 16, 20 i 25 kHz, przez jedną godzinę w tygodniu.

Po ósmym dniu trwania eksperymentu naukowcy z Kanady zauważyli znaczną różnicę w poziomach słyszalności pomiędzy zwierzętami.

U osobników, którym podawano kofeinę, regeneracja słuchu następowała o wiele wolniej, natomiast pozostałe zwierzęta odzyskały słuch.

Zdaniem ekspertów spożywanie 25 mg kofeiny każdego dnia z połączeniem z przebywaniem w głośnym pomieszczeniu wpływa negatywnie na regenerację słuchu.

Czytaj także:

Wcale nie poranek. Oto najlepsza godzina na kofeinę

Jest odwrotnie, niż sądzono. Tak działa na wątrobę

Pomogą na cukrzycę i dnę moczanową. Ten rodzaj nie ma sobie równych

2023-03-22T03:49:12Z dg43tfdfdgfd