CZY HERBATA JEST SZKODLIWA? ILE CZARNEJ HERBATY DZIENNIE MOżNA WYPIć? JAKIE MOGą BYć SKUTKI NADMIERNEGO JEJ PICIA? 9.07.2024

Czy herbata jest szkodliwa? Herbata to popularny napój, uważany za jeden z najzdrowszych na świecie. Jednak pita w nadmiarze może nam zaszkodzić. Niektóre osoby powinny szczególnie ograniczyć jej spożywanie. Zobacz, jakie są objawy nadmiernego spożywania czarnej herbaty. Jakie są skutki dla organizmu gdy pijemy ją za często?

Jakie są skutki picia herbaty?

Herbata, a zwłaszcza ta czarna, jest niezwykle popularnym i uwielbianym przez niemal wszystkich napojem. Z picia herbaty płynie wiele korzyści, ale w niektórych przypadkach może ona niestety szkodzić. Niepożądane skutki herbata może przynosić zazwyczaj wtedy, kiedy pijemy ją w nadmiernych ilościach.

Trzeba pamiętać, że herbata również zawiera kofeinę. W herbacie jest jej prawie tak samo dużo, co w przeciętnej kawie. Przedawkowanie kofeiny może prowadzić do zatrucia.

Sprawdź, jakie są skutki picia za dużej ilości picia czarnej herbaty

Ile razy dziennie można pic herbatę?

Z herbatą, podobnie jak ze wszystkimi napojami zawierającymi kofeinę, należy zachować umiar. Ile więc kubków czarnej herbaty można wypić dziennie? Przyjmuje się, że w ciągu dnia zdrowy człowiek może wypić maksymalnie od 3 do 5 szklanek herbaty. Jest to jednak ilość zależna od wielu czynników.

Trzeba wziąć pod uwagę, co pijemy w ciągu dnia oprócz herbaty - przede wszystkim chodzi tu o napoje zawierające kofeinę. Limit wypitej herbaty jest również zależny od czasu jej parzenia. jeśli lubimy mocniejszą herbatę, automatycznie możemy wypić jej mniej niż osoba, która pije krócej parzoną herbatę.

Sprawdź, jakie są niepożądane skutki picia herbaty w nadmiernych ilościach w galerii zdjęć:

Zobacz galerię

Czy herbata zdrowa? Kiedy czarna herbata szkodzi zdrowiu?

Czarna herbata jest napojem prozdrowotnym, jednak nie zawsze ma takie działanie. Należy wiedzieć, kiedy ją pić i z czym łączyć. Zazwyczaj herbatę pije się do posiłku, jednak jest to niezalecane przez dietetyków. Zmniejsza to ilość przyswajanych wartości odżywczych z jedzenia.

W tradycyjnej medycynie chińskiej i indyjskiej herbatę stosowano jako:

  • środek pobudzający,
  • moczopędny,
  • ściągający na skórę i błony śluzowe przy ranach i krwawieniu,
  • wspomagający serce,
  • łagodzący wzdęcia,
  • wspomagający regulację temperatury czy poziomu cukru,
  • wspierający trawienie i myślenie.

Zastosowania te potwierdzono współcześnie, a także zmniejszone ryzyko przedwczesnej śmierci sercowej, ale także spowodowanej wszystkimi innymi czynnikami. Należy jednak wiedzieć, jak ją pić, by rzeczywiście była zdrowa.

Jednak należy zdawać sobie sprawę z niektórych niepożądanych skutków picia herbaty. Szczególnie uważać muszą osoby z niektórymi chorobami.

Sprawdź, jakie są skutki przedawkowania herbaty:

Sprawdź również:

Pijesz dużo kawy? Sprawdź, jakie są objawy przedawkowania kofeiny

Co pić, żeby schudnąć? Oto polecane herbatki i ziółka

Ile się trzeźwieje po różnych trunkach? Sprawdź, jak obliczyć promile bez alkomatu

2024-07-09T15:18:22Z dg43tfdfdgfd