CO TO JEST POST PRZERYWANY? ZOBACZ NA CZYM POLEGA POST 16 NA 8!

Co to jest post przerywany i w czym pomoże ten rodzaj diety? Intermittent Fasting to metoda, która pozwoli zrzucić zbędne kilogramy, tu króluje jednak szereg zasad, których należy przestrzegać. Okno żywieniowe to zaledwie kropla w morzu - natomiast efekty potrafią ekspresowo zaskoczyć.

Więcej informacji na temat zdrowia znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Dieta IF (ang. Intermittent Fasting), znana również pod nazwą post przerywany, w ostatnim budzi coraz większe zainteresowanie. Sama nazwa wskazuje, że mowa o określonych przerwach w przyjmowaniu pokarmów. Czy owa metoda jest, aby na pewno właściwa i odpowiednia dla wszystkich? Poniżej wyjaśniamy zasady, wskazania i efekty, które można dzięki niej uzyskać. 

Post przerywany, czyli dieta Intermittent Fasting

Jak sama nazwa wskazuje, dieta Intermittent Fasting zwana także postem przerywanym w idei, opiera się na spożywaniu posiłków o określonych porach. Ramy czasowe nie są sztywne, wręcz indywidualny, jednak najważniejszą zasadą jest zachowanie odstępów podczas kolejnymi porcjami. Dieta IF zachwalana jest przez sportowców, osoby walczące z nadwagą i każdym, kto che zmienić nawyki żywieniowe - nie trzeba rezygnować z określonych pokarmów, ponieważ kluczem są owe przerwy. 

Intermittent Fasting zakłada deficyt kaloryczny, czyli nic innego jak przyjmowanie określonej ilości pokarmu, która nie przekroczy energii wydatkowanej. Efekty są zachęcające - post przerywany ma za zadanie usprawnić utratę zbędnej tkanki tłuszczowej i tym samym zachęcić do regularnego spożywania posiłków, bez konieczności głodówek.

Jakie efekty daje post przerywany?  

Badania przeprowadzone przez kilka ostatnich lat, dowodzą, że dieta IF w porównaniu do tradycyjnej redukcji wypada lepiej w kontekście utraty masy ciała, zmniejszenia tkanki tłuszczowej w organizmie czy zachowania masy mięśniowej. Warto jednak podkreślić, że tego typu dieta nie dla każdego może okazać się odpowiednia. Wszystko przez rozwinięcie negatywnego zjawiska insulinooporności przez komórki mięśniowe.

Efekty diety są szybko widoczne. Przede wszystkim rano nie mamy problemów trawiennych i jelitowych, ponieważ okienko żywieniowe pozwala organizmowi trawić pokarm, który późną nocą nie zalega w żołądku. Post przerywany pozwala dość dużo stracić na wadze - po miesiącu stosowania diety IF można zauważyć spadek masy ciała o 5-6 kilogramów. Warto jednak wspomnieć, że należy zadbać o odpowiednią suplementację i dostarczenie organizmowi minerałów i witamin. 

Okno żywieniowe - złota zasada postu przerywanego

Główną zasadą diety Intermittent Fasting jest tzw. okno żywieniowe. Jest to zazwyczaj od 6 do 8 godzin w ciągu dnia, które ustalamy według własnych potrzeb, w których możemy spożywać posiłki. Przez resztę czasu powinniśmy zachować post. 

Inną opcją jest także podejście tygodniowe, tzn. wprowadzenie w tygodniu naprzemiennie występujących dni postu, a także standardowej diety. Wówczas przez pięć dni zachowujemy zwyczajne, ale zdrowe nawyki, a przez dwa dni w tygodniu podchodzimy restrykcyjnie do spożywanych kalorii. 

2023-03-21T22:33:45Z dg43tfdfdgfd