CO SIę DZIEJE, KIEDY PRZESTAJESZ PIć ALKOHOL? ZDROWSZA WąTROBA I łADNIEJSZA CERA TO TYLKO POCZąTEK

Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, że regularne sięganie po alkohol może z czasem prowadzić do uzależnienia oraz poważnych problemów zdrowotnych, takich jak nadciśnienie, choroby wątroby czy nowotwory. Coraz więcej badań pokazuje, że nie ma bezpiecznej dawki alkoholu. Każda, nawet najmniejsza jego ilość, może mieć negatywny wpływ na organizm. Dlaczego warto odstawić alkohol? Co się dzieje z ciałem, gdy przestajemy pić? Sprawdź, jakie korzyści wynikają z abstynencji alkoholowej i odstaw alkohol co najmniej na miesiąc.

Spis treści

Dlaczego warto zrezygnować z picia alkoholu?

Alkohol szkodzi zdrowiu nawet w małych ilościach. Szczególnie niebezpieczny jest dla kobiet ciężarnych oraz karmiących piersią. Sprawdź, dlaczego warto zrezygnować z napojów procentowych.

Zobacz także: Alkohol zdrowy na serce? Ten szkodliwy mit może cię zabić. Chcesz mieć zdrowe serce i szczupłą sylwetkę? Zrezygnuj nawet z czerwonego wina

Alkohol szkodzi nawet w mniejszych ilościach niż przypuszczano

Na łamach czasopisma Clinical Nutrition opublikowano wyniki nadań, według których picie mniejszych ilości, niż ustalony limit 2 jednostek alkoholu dziennie, nadal zwiększa ryzyko problemów sercowo-naczyniowych, takich jak zawał serca, miażdżyca i udar mózgu.

Naukowcy z Anglia Ruskin University (ARU) przeanalizowali leczenie szpitalne związane z incydentami sercowo-naczyniowymi wśród ponad 350 tys. mieszkańców Wielkiej Brytanii. Wiek badanych mieścił się między 40. a 69. rokiem życia. Uczestników zapytano o tygodniowe spożycie konkretnych rodzajów alkoholu, w tym piwa, wina i wódki, a następnie obserwowano ich przez 7 lat, rejestrując wszelkie incydenty sercowo-naczyniowe.

Dowiedz się więcej: Co alkohol robi z jelitami?

Analiza wyników wykazała, że osoby pijące więcej niż 14 jednostek (2 jednostki dziennie) alkoholu tygodniowo miały o 23 proc. wyższe ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego, niż osoby niepijące.

– Nawet osoby spożywające mniej niż 14 jednostek alkoholu tygodniowo miały zwiększone ryzyko trafienia do szpitala z powodu zdarzenia sercowo-naczyniowego obejmującego serce lub naczynia krwionośne. Nasze dane pokazują, że ryzyko innych zdarzeń sercowo-naczyniowych nie jest zmniejszone – tłumaczy dr Rudolph Schutte, główny autor badania.

Jakie korzyści zdrowotne wynikają z abstynencji alkoholowej?

Spożywanie alkoholu i jego skutki

Nadmierne i regularne spożywanie napojów alkoholowych niekorzystnie wpływa na stan zdrowia całego organizmu. Może również powodować szereg dolegliwości, związanych z zatruciem alkoholowym, takich jak:

  • ból głowy,
  • nudności i wymioty,
  • ból brzucha i biegunki,
  • rozdrażnienie,
  • zaburzenia świadomości.

Alkohol nie jest obojętny także dla skóry, ponieważ powoduje jej odwodnienie oraz utratę elastyczności. Regularne spożywanie drinków wysokoprocentowych może również postarzyć wygląd skóry nawet o kilkanaście lat.

Dodatkowo nadużywanie alkoholu zwiększa ryzyko rozwoju wielu nowotworów:

  • piersi,
  • prostaty,
  • gardła,
  • krtani,
  • przełyku,
  • żołądka,
  • wątroby,
  • jelita grubego.

Czytaj też: Tylko 1 piwko lub kieliszek wina to żadne picie? Po takiej dawce trzeźwienie trwa dłużej niż myślisz. Jak szybko dojdziesz do siebie?

2025-04-15T13:16:19Z