W ŻEGOCINIE MOżNA KORZYSTAć Z NOWO OTWARTEJ TężNI SOLANKOWEJ, KOSZTOWAłA 344 TYS. Zł

W Żegocinie powstała tężnia solankowa. Obiekt znajduje się w ścisłym centrum miejscowości nieopodal ośrodka zdrowia i można z niego korzystać za darmo. Samorząd dostał na wybudowanie tężni ponad 240 tys. zł dofinansowania.

Tężnia solankowa w Żegocinie to pierwszy tego typu obiekt w powiecie bocheńskim poza Bochnią. Powstał na placu rekreacyjnym przy Ośrodku Zdrowia w Żegocinie i Środowiskowym Domu Samopomocy, w otoczeniu przyrody i zieleni.

- Obserwowałem, że duże jest zainteresowanie tężniami nie tylko osób starszych, ale i tych, które mają problemy z układem oddechowym. Dlatego padł pomysł, aby zbudować taką tężnię w Żegocinie obok ośrodka zdrowia, gdzie będzie można przyjść i pooddychać solanką - mówi Wojciech Wrona, wójt gminy Żegocina.

Aby osiągnąć odpowiednie prozdrowotne działanie, należy inhalować się w otoczeniu tężni przez co najmniej 30 minut. Najlepsze efekty przebywania w pobliżu tężni występują podczas słonecznej i wietrznej pogody.

Żegocińska tężnia ma formę drewnianej altany na planie sześcioboku. Została pokryta gontem bitumicznym, grunt pod wiatą został utwardzony kostką betonową. W altanie zostało zamontowane oświetlenie, ławki, leżaki oraz kosze na śmieci.

Budowa tężni pochłonęła ponad 344 tys. zł, z czego 241 tys. zł stanowiło dofinansowanie z programu „Małopolskie Tężnie Solankowe”.

[promo]5665;1;Bądź na bieżąco i obserwuj[/promo]

2024-07-10T09:00:32Z dg43tfdfdgfd