SEGREGATORY ONKORODZICA TRAFIłY DO SZPITALA W ZIELONEJ GóRZE. RODZICE POMAGAJą RODZICOM CHORYCH DZIECI

Specjalistyczne Segregatory Onkorodzica trafiły dziś do rodziców małych pacjentów Klinicznego Oddziału Onkologii i Hematologii Dziecięcej Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze. Zostały wymyślone przez rodziców dzieci chorych onkologicznie, by pomóc innym, gdy usłyszą diagnozę, dotyczącą ich pociech.

Dla każdego rodzica, który usłyszy, że dziecko ma nowotwór, świat przewraca się do góry nogami. Usiłują szukać, jak najwięcej informacji, w jaki sposób najlepiej pomóc córce czy synowi. Niestety nie wszystkie informacje w internecie są rzetelne, nie na wszystkie ważne pytania znajdzie się też odpowiedź. Stąd też pojawił się pomysł, by stworzyć segregator, który pomoże rodzicom w tych najtrudniejszych w życiu chwilach…

Segregatory Onkorodzica - rodzice rodzicom

- Kilka lat temu na białaczkę chorowało także moje dziecko – mówi prezes Fundacji Iskierka Ewa Majewska. - Gdy usłyszałam diagnozę, najpierw poczułam strach, a potem bezsilność i zagubienie. Segregator, który zaprojektowaliśmy, ma pomóc rodzicom i opiekunom odnaleźć się w tym trudnym czasie.

To właśnie Fundacja Iskierka oraz powołany przez nią trzy lata temu portal Onkorodzice przygotowali i wydali Segregator Onkorodzica.

Segregator, zaprojektowany został w oparciu o doświadczenia rodziców, których dzieci przeszły leczenie nowotworu i ma on m.in.: pomóc rodzicowi w organizacji pobytu dziecka w szpitalu,

ułatwić komunikację z personelem medycznym, dostarczyć niezbędną wiedzę, uporządkować dokumentację medyczną, którą posiada rodzic.

Segregatory Onkorodzica już w wielu szpitalach w Polsce

Ideą twórców segregatora jest to, aby otrzymał go każdy opiekun w momencie przekazywania mu informacji o diagnozie nowotworu u dziecka. Jego premiera odbyła się 11 grudnia 2023 roku na Oddziale Onkologii, Hematologii i Chemioterapii GCZD w Katowicach. Obecnie “Segregator onkorodzica” otrzymują od lekarzy opiekunowie nowo zdiagnozowanych dzieci także w Zabrzu, Rzeszowie, Krakowie, Łodzi, Bydgoszczy, Gdańsku i Wrocławiu. Od dziś, także w Zielonej Górze…

Marcin Gębicki, tata trzyletniej Jagienki (dziewczynka na coraz lepsze wyniki i niebawem wróci do domu!), podkreśla, że taki segregator jest bardzo przydatny rodzicom, których dzieci walczą z nowotworem.

Lekarz naczelny Emil Korczak oraz kierująca oddziałem onkologii i hematologii dziecięcej dr hab. n. med. Ewa Gorczyńska, prof. UZ, dziękowali serdecznie za dar Ewie Majewskiej i Adrianowi Urbankowi z portalu onkorodzice.pl, którzy we wtorek odwiedzili zielonogórski szpital.

Przeczytaj także:

Wzruszająca akcja dla Niny. Pod szpital w Zielonej Górze przyjechał autokar pełen dzieci

Mali pacjenci nie muszą już wyjeżdżać z Lubuskiego na leczenie do innych ośrodków

2024-07-09T16:57:55Z dg43tfdfdgfd