NOWY BUDYNEK SąDECKIEGO SZPITALA ROśNIE W OCZACH. W TYM PAWILONIE BęDZIE DIAGNOSTYKA

Nowy budynek diagnostyczny Szpitala Specjalistycznego im. Jędrzeja Śniadeckiego w Nowym Sączu rośnie w oczach. Prace wykonuje krakowska spółka Texom, a obiekt ma być gotowy do końca lutego 2026 roku.

Nowosądecki szpital na przestrzeni ostatnich lat został mocno rozbudowany. To nie tylko dwa budynki Centrum Onkologii, ale także m.in. nowy pawilon położniczo-ginekologiczny. Na początku 2025 roku ruszyły prace związane z budową kolejnego obiektu - nowego pawilonu diagnostycznego, który powstaje w miejscu Pracowni Mikrobiologii.

Tzw. budynek bakteriologii został wyburzony a na jego miejscu pracownicy firmy z Krakowa wybudowali już trzy kondygnacje, a w górę pnie się ostatnie piętro. Nowy obiekt został najpierw połączony z głównym budynkiem szpitala poprzez nadbudowę w miejscu, gdzie obecnie znajduje się poradnia chirurgii urazowo ortopedycznej. Następnie zostanie też połączony przewiązką z budynkiem onkologii, co ułatwi pracę personelu szpitala.

Aktualnie pracownie analityczne i laboratoria rozmieszczone są w kilku szpitalnych budynkach. Po realizacji inwestycji w jednym budynku znajdzie się medyczne laboratorium diagnostyczne z wszystkimi swoimi pracowniami: mikrobiologią, serologią z bankiem krwi i całą analityką. W budynku tym znajdzie się także apteka szpitalna z pracownią cytostatyków oraz pracownią żywienia pozajelitowego.

- W chwili obecnej preparaty do żywienia pozajelitowego są przygotowywane dla naszego szpitala w Krakowie. My musimy oczywiście je zakupować i płacić za nie. Jeżeli powstanie nowy budynek, będą one wykonywane na miejscu. Z jednej strony spełnimy nowe wymagania, z drugiej zaoszczędzimy przygotowując preparaty na miejscu – wyjaśniała nam Elżbieta Jasińska, która odpowiada za inwestycje w Szpitalu Specjalistycznym w Nowym Sączu. - Planujemy zakupić aparat do wykonywania szybkich testów na sepsę. Aktualnie musimy wysyłać próbki i na wyniki czekać 2-3 dni, a w tym przypadku liczy się szybkie i odpowiednie leczenie.

Nowy budynek będzie liczył cztery kondygnacje i stanie się przystępniejszy nie tylko dla personelu ale też dla pacjentów. Wejście do niego znajdzie się na poziomie podwórka. Obiekt będzie też dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i poruszających się na wózkach inwalidzkich.

W przetargu na realizację zadania złożono 12 ofert. Najtańsza spółki Texom z Krakowa opiewała na niespełna 24 mln zł. Najdroższa to 46,8 mln zł zaproponowane przez spółkę OLEXBUD2 z Kątów.

Polecane

2025-06-10T05:31:52Z