Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega przed cholerą. W ubiegłym roku gwałtownie wzrosła liczba przypadków tej choroby i zgonów nią spowodowanych - poinformowano. WHO apeluje o podjęcie działań w celu powstrzymania zarazy, która szczególnie panoszy się w Afryce.
Według danych zaprezentowanych w środę przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w 2023 roku zgłoszono 535 321 przypadków zachorowania na cholerę z 45 krajów oraz 4007 zgonów spowodowanych tą chorobą.
Oznacza to, że w porównaniu z 2022 rokiem liczba przypadków cholery wzrosła o 13 procent, a zgonów z jej powodu aż o 71 procent.
- Cholera zabiła w zeszłym roku ponad kilka tysięcy osób, mimo że można jej zapobiec i łatwo ją leczyć - powiedział na konferencji prasowej szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.
Według niego realnie przypadków choroby może być zdecydowanie więcej, tylko nie są one zgłaszane z powodu ograniczeń w systemach nadzoru oraz obaw o wpływ na handel i turystykę.
Modele badawcze pokazują bowiem, że każdego roku na świecie jest około dwóch milionów przypadków cholery i 100 000 zgonów.
Szef WHO wyjaśnił, że do wzrostu liczby zachorowań przyczyniły się konflikty zbrojne, zmiany klimatyczne, złe warunki sanitarne, ubóstwo i przesiedlenia.
Światowa Organizacja Zdrowia zauważa, że ostatnio zmieniły się obszary występowania tej choroby - mniej jej przypadków odnotowano w Azji i na Bliskim Wschodzie, natomiast ogromny wzrost nastąpił w Afryce.
Szczególnie trudna sytuacja jest w Sudanie, gdzie w ostatnich tygodniach potwierdzono 354 przypadki zakażeń, a z powodu cholery zmarły co najmniej 22 osoby.
Jeśli weźmiemy pod uwagę cały świat, to w tym roku wykryto już 342 000 zakażeń i ponad 2400 zgonów w 22 krajach.
W związku tym szef WHO zaapelował o zwiększenie produkcji szczepionek. Poinformował, że w ubiegłym roku wyprodukowano około 36 milionów dawek, czyli zaledwie połowę tego, co jest potrzebne.
Obecnie tylko jedna firma na świecie produkuje szczepionki przeciwko cholerze - południowokoreańska EuBiologics.
- Chociaż szczepienia są ważnym narzędziem, równie ważne w opanowaniu epidemii cholery są bezpieczna woda pitna, dobre warunki sanitarne i higiena - powiedział Tedros Adhanom Ghebreyesus.
Cholera jest wysoce zakaźną chorobą wywoływaną przez bakterię - przecinkowca cholery. Szerzy się epidemicznie poprzez wodę zakażaną przez chorych i nosicieli. Jej głównym objawem jest ostra, wodnista biegunka i wymioty prowadzące do odwodnienia organizmu.
Bez odpowiedniej terapii może w ciągu zaledwie kilkunastu godzin doprowadzić do śmierci. Cholerę leczy się antybiotykami i intensywnym, również dożylnym nawadnianiem.
Zobacz również:
Rośnie ryzyko wybuchu nowej pandemii? WHO o groźnych patogenach
Małpia ospa coraz groźniejsza. Czy Mpox dotrze do Polski?
Małpia ospa to wirusowa choroba zakaźna. która objawia się gorączką, wysypką i powiększeniem węzłów chłonnych.
WHO ostrzega. Wydano najwyższy stopień alarmowy
Niepokojące doniesienia Unii Afrykańskiej. Chodzi o małpią ospę
Ważne, gdy wybierasz się w egzotyczną podróż. W tych rejonach ryzyko jest największe
----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!
Bądź na bieżąco z najnowszymi newsami. Zobacz więcej. 2024-09-04T18:43:24Z dg43tfdfdgfd