27 MAJA RUSZAJą ZAPISY NA SZCZEPIENIA CHłOPCóW I DZIEWCZYNEK PRZECIW HPV

Jutro, 27 maja o godz. 7 rano, ruszają zapisy na szczepienia chłopców i dziewczynek przeciw HPV - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Wizytę można będzie umówić przez e-rejestrację lub infolinię 989, lub w przychodni.

Sczepienia ruszają 1 czerwca.

HPV (Human Papilloma Virus), czyli ludzki wirus brodawczaka, odpowiada za wszystkie zachorowania na raka szyjki macicy. Może wywoływać również inne nowotwory u kobiet i mężczyzn.

"Dzisiaj dołączamy do najlepszych (...) do grupy państw, która od wielu lat prowadzi kampanie o szczepieniach, którym udało się w znacznym stopniu zredukować skalę zachorowań" - podkreślił szef MZ na konferencji prasowej.

Zauważył, że zagrożenie zachorowania dotyka dziewczynek i chłopców. "Dlatego nasze szczepienia będą skierowane systematycznie do grup młodych chłopców i dziewczynek. Zaczniemy od rocznika 2010 i 2011 - czyli dwunasto- i trzynastoletnich chłopców i dziewczynek" - poinformował Niedzielski. Dodał, że nie jest istotne, kiedy dziecko miało urodziny - szczepione są całe dwa roczniki dzieci.

Od jutra od godz. 7 rano można będzie zapisać dzieci na szczepienia przez e-rejestrację IKP lub infolinię 989. W tygodniu szczepienia można umówić także w przychodni.

"Uruchamiamy również specjalny serwis - stronę, która będzie informowała o punktach, w których można wykonać szczepienia. Na tę chwilę w kraju jest ich ponad 1300" - wskazał minister.(PAP)

Autorki: Agata Zbieg, Iwona Żurek

agz/ iżu/ ann/

2023-05-26T10:33:54Z dg43tfdfdgfd