TEGO NAJBARDZIEJ BOJą SIę POLACY. CIEKAWE BADANIE

Co jest największym źródłem stresu i lęku Polaków? Instytut LB Medical przeprowadził badanie porównawcze, które obejmuje pięć ostatnich miesięcy. Choć przestaliśmy bać się pandemii, rośnie niepewność i bezsilność w innych obszarach.

Większość z nas żyje w coraz większym strachu dotyczącym przyszłości. Jesteśmy wystraszeni kryzysem gospodarczym, na który nie możemy się przygotować. Potwierdza to opublikowane właśnie badanie Instytutu LB Medical, w którym wzięło udział ponad 1000 respondentów. Pytania dotyczyły emocji Polaków w odniesieniu do: przyszłości swojej i rodziny, wojny w Ukrainie, pandemii COVID-19, relacji z rodziną, poziomu odczuwanego stresu. Wyniki nowych porównano z ankietami, jakie przeprowadzono pół roku temu, we wrześniu.  Specjaliści zaobserwowali znaczne zmiany w nastrojach Polaków. Jakie?W lutym aż o o 4,5 p. p.  wzrosła niepewność Polaków dotycząca sytuacji gospodarczej.

– Wyniki badań porównawczych jednoznacznie wskazują na to, że Polacy z fazy przerażenia na temat przyszłości gospodarczej przechodzą do fazy jej akceptacji równocześnie odczuwając bezsilność wobec tego zjawiska. Konsekwencją tego jest rosnąca niepewność, która może wpływać na stan psychiczny społeczeństwa. O prawie 3 p. p. spadł też poziom strachu. Seria kryzysów takich jak pandemia COVID-19, wojna w Ukrainie, rosnąca inflacja i kryzys gospodarczy, który dotknął praktycznie cały świat widocznie wpływa na niepewność, która rośnie. To naturalna odpowiedź na rozciągające się w czasie kryzysy. Niepewność stała się znakiem naszych czasów, do której powoli zaczynamy się przyzwyczajać – Piotr Zimolzak, socjolog i wiceprezes SW Research.

Większość z nas odczuwa skutki rosnącej inflacji, obawiamy się przyszłości… Niestety, trudno nam dzielić te problemy z innymi, bo jesteśmy bardzo zamknięci.

Nie umiemy rozmawiać o emocjach

Kolejnym problemem, z którym się zmagamy, jest unikanie szczerych rozmów z innymi. W porównaniu z poprzednimi badaniami, cały czas rośnie odsetek osób, które przyznają, że w ogóle nie rozmawiają o emocjach z przyjaciółmi i bliskimi.

– Kryzys, który trwa już kilka lat sprawia, że kondycja psychiczna Polaków jest coraz słabsza. Nikt nie jest w stanie przejść obojętnie obok globalnej pandemii COVID-19, wojny która dzieje się bardzo blisko   naszych granic czy kryzysu gospodarczego, który odczuwalnie dotyka większości Polaków. Musimy podejmować działania, które będą wspierać społeczeństwo w radzeniu sobie z emocjami, które pogarszają zdrowie psychiczne, a co za tym idzie często też fizyczne. Tym bardziej, że nikt tak naprawdę nie wie, kiedy ta seria się skończy. Konsekwencją pogarszającej się kondycji psychicznej Polaków są działania środowiska psychiatrów, psychologów, psychoterapeutów. O kryzysach psychicznych i emocjach mówi się coraz częściej i szerzej. Coraz więcej firm oferuje swoim pracownikom wsparcie psychiczne w ramach benefitu. To oznacza, że świadomość zdrowia psychicznego rośnie, co jest pocieszające w tej trudnej sytuacji – mówi Sławomir Murawiec, psychiatra i rzecznik Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

Zobacz także

Polacy już nie boją się pandemii. Największy stres powoduje sytuacja finansowa

Rosnąca inflacja niszczy zdrowie psychiczne Polaków. Lekarz alarmuje

Nastroje rodziców wpływają też na dzieci

Pamiętajmy, że odzwierciedleniem naszych emocji jest stan psychiczny najmłodszych. Dzieci również przeżywają stresujące wydarzenia, jakie mają miejsce w otaczającym je świecie, nawet jeśli starają się to ukryć. Eksperci apelują, by nie być obojętnym na problemy dzieci i młodzieży.

– Nastroje rodziców, ich strach i bezsilność związana z obecną sytuacją gospodarczo-polityczną, nie pozostają bez wpływu na zdrowie psychiczne i szeroko pojęty dobrostan dzieci i młodzieży. W Polsce w 2022 roku po raz kolejny zwiększyła się liczba prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży o 39 proc. Było ich 2031. Liczba skutecznych targnięć na własne życie również wzrosła dramatycznie. Odnotowano ich 156 w grupie wiekowej od 6 do 18 r. ż. –  mówi Danuta Wieczorkiewicz, Prezes Fundacji „Zobacz…JESTEM ”.

Fundacja w styczniu obchodziła dziesiąte urodziny. Zbiegły się one w czasie z otwarciem Kryzysowego Oddziału Ratunkowego. Ideą założycieli jest udzielanie wsparcia potrzebującym dzieciom właściwie w każdej chwili. Nie potrzeba do tego formalnej zgody rodzica.

Sytuacja globalna jest niestabilna i trudno przewidzieć, co będzie dalej. Nie bójmy się korzystać z bezpłatnej pomocy, dostępnej m.in. w rozwijających się Centrach Zdrowia Psychicznego.

Zobacz także

Kryzysowy Oddział Ratunkowy. Bezpłatna pomoc psychologiczna dla dzieci

Gdzie szukać pomocy w kryzysie psychicznym? Te namiary trzeba znać

Źródło: Badanie „Jak zmieniały się nastroje Polaków w okresie wrzesień 2022 – luty 2023?”, zrealizowane przez agencję SW Research w dniach 31.01 – 02.02.2023r. techniką CAWI na panelu badawczym SW PANEL, na reprezentatywnej próbie n=1009 dorosłych Polaków.

2023-03-21T08:52:29Z dg43tfdfdgfd