ŻABY BęDą WYGRZEWAć SIę W SAUNACH. DZIęKI TEMU MAJą PRZESTAć CHOROWAć

Nowy wynalazek ma uratować żaby zagrożone wyginięciem. Badacze twierdzą, że dzięki sprytnemu, ale bardzo prostemu rozwiązaniu można ograniczyć śmiercionośny wpływ grzyba chytrydioza na wiele gatunków płazów.

Nowe badanie opublikowane w magazynie Nature ujawnia, że „sauny dla żab” mogą być łatwym w budowie i ważnym narzędziem w walce ze skutkami choroby chytrydiomikoza, która niezwykle dotkliwie dotyka płazy.

Grzyby giną w wysokich temperaturach. Naukowcy chcą to wykorzystać

Dzięki specyficznym warunkom panującym wewnątrz saun żaby mogą nagrzać swoje ciała, dzięki czemu grzyb ulega destrukcji.

Mowa chorobie o nazwie chytrid – chytrydiomykozie – która jest patogenną chorobą grzybiczą, wywoływaną przez dwa grzyby: Batrachochytrium dendrobatidis (Bd) i B. salamandrivorans (Bsal).

Grzyb wywodzi się z Azji. Tam płazy nauczyły sobie z nimi radzić. Grzyby rozpowszechniły się jednak na całym świecie, co dla wielu gatunków okazało się śmiercionośne. Z tego powodu 90 gatunków zniknęło z naszego globu. Jednym z najbardziej zagrożonych gatunków jest żaba górska – podczas niedawno przeprowadzonego badania na wyspie Dominice znaleziono zaledwie 21 osobników tego gatunku.

Sauny dla żab rozwiązaniem problemów?

W najnowszym badaniu naukowcy sprawdzili, jak można wykorzystać fakt, że Batrachochytrium dendrobatidis nie jest w stanie przetrwać wysokich temperatur. Same żaby zresztą wybierają obszary o wysokich temperaturach. – W przypadku gatunków żyjących w strefach umiarkowanych, niskie temperatury zimą naprawdę utrudniają żabom przetrwanie – wyjaśnił Anthony Waddle, główny autor artykułu.

Wykorzystując eksperymenty laboratoryjne i terenowe, naukowcy stworzyli sztuczne schronienia, które nazwali „żabimi saunami”. Odkryli, że żaby preferowały te gorące miejsca od innych dostępnych opcji, a infekcje grzybicze typu chytridiomykozy były przez nie skutecznie zwalczane.

– Przetestowaliśmy sauny w Sydney na żabach dzwonkowych zielonych i złotych. Sprawdziły się tutaj – dodał Waddle. – W przypadku innych gatunków i regionów schronienia te mogłyby się sprawdzić, ale prawdopodobnie musiałyby zostać opracowane tak, aby sprostać unikalnym potrzebom danego gatunku – zaznaczył naukowiec.

Hipopotamy potrafią unosić się nad ziemią? Opublikowano zaskakujące badanie

Te osoby komary „gryzą” częściej. Jaki jest powód?

2024-07-09T13:40:01Z dg43tfdfdgfd